Jasmínka

jasmínka 2017V lednu 2014 dnes devítiletou Jasmínku z Brna společně s její starší sestrou Anežkou na přechodu srazilo rychle jedoucí auto. Obě dívenky letěly vzduchem více než 15 metrů. Anežka se ze všech relativně drobných zranění zotavila po celkem krátké době. Jasmínka však utrpěla silný otřes mozku s velkým otokem a vnitřním krvácením.

Z rozesmáté holčičky, která byla pro všechny kolem andílkem, se na dlouho stala Šípková Růženka, spící v nemocničním pokoji se spoustou přístrojů. V prvních hodinách po nehodě bojovala o život. V současné době je v domácím ošetřování a péči zejména maminky. Plně vnímá, rozumí a reaguje. Zatím nedokáže mluvit ani zcela dobře kousat a polykat. Vědomý pohyb je minimální, s velkým vypětím a obtížemi. Pravidelně rehabilituje a cvičí Vojtovu metodu. Svůj stav snáší statečně, často se usmívá. Hodně se snaží a s viditelnou radostí reaguje na všechny vhodné podněty. Po malých krůčcích jde stále kupředu.

Čeká ji a všechny kolem ještě dlouhá cesta. Všichni věří, že má Jasmínka šanci vrátit se do běžného života. Byla přijata do připravované speciální integrované třídy při Waldorfské základní škole a mateřské škole Brno.

Velvet Smile, o.p.s. se snaží pomoci Jasmínce a její rodině, která o ni pečuje a ulehčit všem v nelehké situaci. Společně jsme se dohodli na dlouhodobé úhradě speciálních plen, které byly déle než rok rodině doručovány pravidelně každý měsíc, a to počínaje květnem 2015. K pomoci jsme byli osloveni rádiem Krokodýl a tímto projektem byla nastartována naše spolupráce. V kontaktu jsme stále projektem „Maminko, usměj se!“