Nikolka H.

foto2

Příběh Nikolky slovy její maminky:
Nikolka se spolu s dvojčátkem Adélkou narodila ve 26. týdnu těhotenství. Druhý den po porodu zakrvácela do mozku, krvácení ucpalo odtok mozkomíšního moku a vznikl hydrocefalus, který má Nikolka řešený VP-shuntem, což je hadička z mozku vedená mezi střevní kličky, kde se mozkomíšního mok vstřebává. Nyní je Nikolce 8 let a trpí těžkou formou dětské mozkové obrny. Obě dcerky jsou odmalička cvičené vojtovou metodou. Adélka se díky ní samostatně pohybuje, i když má vadné držení těla. Nikolka se bohužel nedokáže sama pohybovat. Je uvězněna ve svém vlastním těle. Jinak je to celkem chytrá holčička, která po prázdninách půjde do druhé třídy běžné základní školy. Učivo má upravené dle speciálních potřeb.

Dvakrát jsme s Nikolkou absolvovali speciální rehabilitaci v oblečku a zjistili jsme, že tudy vede cesta ke zlepšení motorického vývoje. Nikolka je spastická a neustálé velké svalové napětí jí vytáhlo obě kyčle z jamek, proto musela absolvovat 3 operace. Tak hluboko u dna jako jsme se ocitli po náročných operacích kyčelních kloubů, se už nikdy nechceme ocitnout. Tolik bolesti a utrpení si naše malinkatá holčička rozhodně nezaslouží. Doufám, že pomocí neurorehabilitace, která zatím vždy posunula dcerku v jejím vývoji dále, budeme moci dcerku uchránit před dalším operačními zákroky. Bohužel klasická rehabilitace sotva stačí k udržení jejího stavu na stejné úrovni jako dosud. Momentálně Nikolku nejvíce trápí skolióza páteře, proto je pro ni velmi důležitá terapie v oblečku, ta jediná dokáže alespoň trochu posílit její hypotonický trup aby nedocházelo ke zhoršování skoliotické křivky.
Nikdy jsem si nedokázala představit život s postiženým dítětem, osud nám však vybral jinou cestu…. Až příchod Nikoky nám otevřel oči, stále více si uvědomujeme, jaké jsme před jejím narozením řešili prkotiny. Tenkrát to pro nás byli obrovské problémy, ale s příchodem Nikči jsme trošku změnili pohled na svět, snažíme se radovat z maličkostí a z přítomnosti. Každý den bez bolesti a nářku je pro nás velikým svátkem. Teď už víme, že to nejcennější co od Stvořitele můžeme dostat je zdraví, které se nedá koupit či vyměnit za žádné bohatství.